
Lufthansa Group investerer 14 millioner euro i airBaltic og Lufthansa blir deleier i det latviske flyselskapet. Investeringen fører til flere endringer. Nå satser airBaltic også på det søramerikanske flymarkedet. 50 nye Airbus A220 skal kjøpes inn de neste fem årene.
Langvarig samarbeid
Lufthansa Group har samarbeidet tett med airBaltic siden 2019. Nylig forlenget de sitt wet lease-avtale til sommeren 2028. Rundt 21 av airBaltics 50 A220 skal fly for Lufthansa i sommersesongen. Fem fly blir tilgjengelige om vinteren. Investeringen på 14 millioner euro gir Lufthansa Group et eierskap på 10 prosent i airBaltic og en plass i selskapets styre.

airBaltics raske vekst
airBaltics flåte består i dag av 50 Airbus A220-300. Tidligere har den latviske staten eid 97,97 prosent av selskapet, mens de resterende 2,03 prosent har tilhørt en privat aksjonær. Nå regnes airBaltic som et av Europas raskest voksende flyselskaper. De opererer både som nettverksselskap og lavprisselskap. Nettverket dekker over 130 ruter fra Riga, Tallinn, Vilnius, Tammerfors og sesongbasert fra Gran Canaria til rundt 70 destinasjoner i Europa, Midtøsten, Nord-Afrika og Kaukasus.
Ny avtale med Sør-Amerika
I slutten av januar kunngjorde airBaltic også et wet lease-avtale for opptil fem Airbus A220-300 med Uruguays nystartede SUA, Sociedad Uruguaya de Aviación. Avtalen inkluderer fly, drift og opplæring av personell. SUA starter sin virksomhet mot slutten av året, med mål om å forbinde nøkkelbyer i Uruguay, Argentina, Brasil og Chile.
Lufthansa blir deleier og har store fremtidsplaner
airBaltics administrerende direktør, Martin Gauss, tror at denne modellen kan eksporteres globalt. Planen er å doble flåten med Airbus A220 i løpet av de neste fem årene. 30 prosent av flåten vil operere som wet lease. Innen 2029 regner Gauss med at 30 av flyene vil fly for andre flyselskaper, mens resten opererer ruter fra Baltikum til Europa og videre. Gauss mener markedet vil fortsette å vokse og ser airBaltic som “det eneste flyselskapet i verden som tilbyr nye fly med lavere drivstoff- og utslippskostnader; normalt brukes eldre fly i wet lease-avtaler.”